Sport

Olimpijska medalistka znaleziona martwa. Dzień później aresztowano jej męża

Zakrwawione ciało kenijskiej biegaczki długodystansowej Agnes Tirop, dwukrotnej brązowej medalistki mistrzostw świata, zostało znalezione w środę, 13 października. Dzień później aresztowano jej męża, Ibrahima Roticha. Mężczyzna w panice usiłował uciec z kraju, ale prowadzony przez niego samochód uderzył w ciężarówkę.

Kenia nie może otrząsnąć się po tragicznej śmierci Agnes Tirop, utytułowanej lekkoatletki, która w środę rano została odnaleziona martwa w swoim mieszkaniu.

Ciało olimpijskiej medalistki znalezione w jej domu

O śmierci Agnes Tirop poinformowała w środę kenijska federacja lekkoatletyczna. Jak podano, 25-letnia biegaczka została znaleziona martwa w swoim domu w Iten, w zachodniej Kenii. Jak podaje Tvn24, to jej rodzinna miejscowość, a jednocześnie znany światowy ośrodek treningowy biegaczy długodystansowych.

– Kiedy policja weszła do domu, ciało było na łóżku. Pod nim było mnóstwo krwi. Rany wskazywały, że kobieta została zraniona w szyję, podejrzewamy, że dokonano tego nożem – mówił w środę wieczorem w kenijskiej telewizji Tom Makori, funkcjonariusz lokalnej policji.

Śmierć Tirop wywołała szok, a sprawa wzbudziła ogromne zainteresowanie w kraju. Informacja o zabójstwie trafiła na pierwszą stronę czwartkowego wydania „Daily Nation”, najbardziej poczytnej gazety w Kenii. „Morderstwo mistrzyni” – brzmiał tytuł. „Kenia straciła klejnot, Tirop była jedną z najszybciej wschodzących gwiazd na lekkoatletycznej scenie międzynarodowej” – napisał w komunikacie krajowy związek lekkiej atletyki.

Mąż olimpijki zatrzymany pod zarzutem morderstwa

Służby od początku miały podejrzenia graniczące z pewnością, że za morderstwem stoi mąż Tirop. Rodzina mężczyzny przekazała, że „dzwonił do rodziców, płacząc i prosząc, aby Bóg wybaczył mu, bo zrobił coś złego”.

W czwartek policja oficjalnie wskazała go jako podejrzanego i namierzyła sygnał jego telefonu komórkowego. – Przygotowujemy się do obławy na zabójcę. Im szybciej zmusimy go do ujawnienia okoliczności morderstwa tej młodej kobiety, tym lepiej dla wszystkich. Jesteśmy pod presją, by go złapać – mówił w czwartek Makori, cytowany przez agencję AFP.

Ibrahim Rotich został aresztowany 400 mil dalej w Changamwe i zabrany na przesłuchanie. Usiłował uciec za granicę, ale miał wypadek. Jego auto zderzyło się z ciężarówką, którą usiłował staranować, by uniknąć zatrzymania. Obecnie jest przesłuchiwany.

Tirop uznawana była za niezwykle zdolną zawodniczkę. Do zabójstwa doszło zaledwie miesiąc po tym, jak podczas zawodów w Niemczech pobiła rekord świata w biegu ulicznym. Jeszcze w sierpniu walczyła o medal w Tokio. W biegu na 5 kilometrów zajęła czwarte miejsce. W swoim dorobku miała dwa brązowe medale w biegach na 10 kilometrów mistrzostw świata w 2017 i 2019 roku.

Źródło: fakt.pl